تازه ترین خبر

خبرهای تازه از دنیای اطراف ما

پایگاه اینترنتی کورلوب خبر داد؛ نگرانی آمریکا از قدرت زیردریایی‌های ایران

برخی زیردریایی های ساخت ایران تهدید مهمی علیه آمریکا محسوب می شود و قادر است کل اقیانوس هند را پوشش دهد.
این خبر را پایگاه اینترنتی کورلوب که در زمینه تخصصی برنامه های نظامی دریایی فعالیت می کند، منتشر کرد و نوشت: ایران طی 15سال گذشته انواع زیردریایی های جنگی را تولید کرده است و حضور آنها به عنوان ناوگان نظامی زیردریایی در خلیج فارس می تواند یک اهرم تهدید خطرناک و غیرقابل پیش بینی برای ناوگان آمریکا باشد که در بحرین مستقر است

این نشریه با بیان اینکه توان زیردریایی های نظامی ایران همچنان ناشناخته است، به بررسی انواع زیردریایی های تولید ایران پرداخت و نوشت: روسیه در سال 1996 پذیرفت فروش زیردریایی های نوع «کیلو» را متوقف کند و همین مساله باعث شد تا تهران خود به تولید زیردریایی مبادرت ورزد. ایران 3 نوع زیردریایی طراحی و تولید کرده است. ایرانی ها پس از 10سال آزمون و خطا توانستند 7 ماه پیش زیردریایی های نوع «قادر» را تولید کنند که می تواند تا 100تن را جابجا کند. ایران در حال حاضر 12فروند از این نوع زیردریایی را در اختیار دارد. این زیردریایی ها تا حدودی شبیه به «کیلو» روسی هستند. اما برخی تحلیل گران نظامی، زیردریایی های قادر را بسیار شبیه زیردریایی های «کوسموس SX-506B» ایتالیایی می دانند. توان جابجایی زیردریایی SX-506B 100 تن است. تصاویر منتشر شده از آن نشان می دهد که می توان این زیردریایی را به دو لوله اژدرافکن تجهیز کرد.
این گزارش می افزاید: ایران همچنین 5 زیردریایی بزرگ تر، از نوع «نهنگ» دارد که ظرفیت جابجایی آنها 500 تن است. این زیردریایی ها بسیار شبیه به زیردریایی های U-206 آلمانی هستند که برای عملیات در آب های نه چندان عمیق دریای بالتیک ساخته شده بودند. اندازه U- 206 این امکان را می دهد تا بتواند 8 اژدر را حمل کند ولی نسخه ایرانی آن چندان دیده نشده است.
کورلوب می افزاید: ایران اکنون در حال تولید نوع سوم زیردریایی هاست. ساخت زیردریایی «قائم» در سال 2008 آغاز شده است. این زیردریایی توان جابجایی 1000 تن را دارد و به اندازه کافی بزرگ است تا بتواند لوله های اژدرافکن به همراه مهمات آنها را حمل کند. این در واقع مدلی است که جایگزین نوع «کیلو» روسی خواهد شد. زیردریایی های ایران از نوع «کیلو» مهم ترین تهدید محسوب می شود. شعاع عملیاتی این زیردریایی های 2300 تنی به راحتی می تواند کل اقیانوس هند را پوشش دهد. این نوع زیردریایی قادر است تا 6 لوله اژدرافکن 533 میلیمتری و 18اژدر یا 24مین را حمل کند. این زیردریایی به مانند یک دشمن واقعی شناخته می شود و می تواند تا 45 روز در دریا بماند.

+   مریم فرجی ; ٧:٢٠ ‎ق.ظ ; سه‌شنبه ٢٦ اردیبهشت ۱۳٩۱

design by macromediax ; Powered by PersianBlog.ir