تازه ترین خبر

خبرهای تازه از دنیای اطراف ما

عقب‌نشینی ارز و طلا

چهارراه استانبول بعد از دو روز رشد قیمت دیروز باز هم پر خبر بود. دیروز صراف‌ها هنوز خرید و فروش‌ها را شروع نکرده بودند که مامورهای نیروهای انتظامی از راه رسیدند و سراغ صراف‌هایی رفتند که مجوز از بانک مرکزی ندارند. این اتفاق در شرایطی رخ می‌داد که بازار بعد از چند هفته حرکت در مدار نزول و عقب‌نشینی قیمت‌ها، دوباره ساز گرانی را می‌زد اما روز چهارشنبه مشتری‌هایی که برای خرید و فروش به چهارراه استانبول و خیابان فردوسی رفته بودند با دیدن نیروی انتظامی در صرافی‌ها غافلگیر شدند و به یاد روزهای سختگیری بانک مرکزی در زمستان ۹۰ افتادند. به این ترتیب، در همان ساعات اولیه قیمت‌ها دچار نوسان شد هر چند که این فراز و فرود در مقابل پرش‌های دو روز پیش به چشم نمی‌آمد. سوال مهم هم این بود که این بار دلیل توسل به نیروی انتظامی چیست؟


ابراهیم درویشی» معاون نظارتی بانک مرکزی در پاسخ به این پرسش از آغاز اجرای برنامه پلمپ صرافی‌های غیرمجاز خبر داد و با هشدار نسبت به اینکه این صرافی‌ها باید از بانک مرکزی مجوز بگیرند و براساس قوانین این بانک عمل کنند، گفت: دو نرخ ارز مرجع (دلار) و بازار آزاد به یکدیگر نزدیک می‌شوند. او گفت: تعدادی از صرافی‌های غیرمجاز، مجوز فعالیت از اتحادیه طلا و جواهر دریافت کرده‌اند که باید به بانک مرکزی مراجعه کرده و مجوز دریافت کنند. معاون نظارتی بانک مرکزی افزود: صرافی‌های غیرمجاز باید سریعا فعالیت خود را با قوانین و مقررات بانک مرکزی انطباق دهند و مجوز از بانک مرکزی دریافت کنند یا اینکه در این صرافی‌ها بسته خواهد شد. وی افزود: تعدادی از صرافی‌ها به صورت غیرمشهود فعالیت می‌کنند که بازرسان بانک مرکزی به صورت غیرمحسوس برای شناسایی و نحوه فعالیت این افراد ارسال می‌شوند و پس از شناسایی بانک مرکزی از طریق مراجع ذی‌صلاح اقدام خواهد کرد.
اهالی بازار چه می‌گویند
یکی از صراف‌های چهارراه استانبول درخصوص حوادث دیروز به شرق گفت: ظاهرا بانک مرکزی تصمیم گرفته به اولتیماتوم خود به صرافی‌هایی که مجوز رسمی از این بانک ندارند، عمل کند. به گفته خانزاده، گروهی از صرافی‌ها مجوز خود را از اتحادیه کشوری طلا و جواهر گرفته‌اند، نه بانک مرکزی اما این مجوزها از نظر بانک مرکزی فاقد ارزش و غیرقانونی است. به گفته او، اتحادیه طلا و جواهر پیرو مذاکرات با بانک مرکزی در اسفند ماه متعهد شده بود این مجوزها را باطل و آن را به فعالان بازار اعلام کند، ضمن اینکه کانون صرافان هم در همان ماه پایانی سال گذشته از تمامی صرافی‌های تحت‌نظارت خود خواسته بود واحدهای غیرمجاز را معرفی کنند اما با اتمام این فرصت عملا واحدهای فاقد مجوز فعالیت خود را متوقف نکرده‌اند، به همین علت رییس‌کل بانک مرکزی خود وارد عمل شده است. خانزاده معتقد است تعداد صراف‌های غیرمجاز در مقابل واحدهای صاحب مجوز رسمی اندک است، بنابراین تعطیلی آنها تاثیری بر بازار نخواهد داشت. خانزاده درخصوص دلایل رشد قیمت در روزهای گذشته گفت: در بازار ارز به محض رشد قیمت، تقاضا برای خرید به امید رشد بیشتر قیمت افزایش می‌یابد در دو روز گذشته هم قیمت‌ها رو به رشد گذاشت و سنگین شدن ناگهانی تقاضا بر رشد قیمت‌ها افزود. او با اشاره به روند آتی قیمت تاکید کرد: به نظر می‌رسد دست‌کم در روزهای آینده قیمت‌ها در مدارهای فعلی به حرکت خود ادامه خواهند داد.
تعداد غیرمجازها کم نیست
اما همه اهالی بازار محدود بودن تعداد واحدهایی را که باید از کار بیکار شوند؛ تایید نمی‌کنند. یکی از همین فروشندگان که صرافی‌اش مشمول قانون بانک مرکزی می‌شد و با نگرانی سیر اتفاقات را دنبال می‌کرد، می‌گفت: تعداد واحدهایی که مجوز خود را در سال‌های گذشته از اتحادیه کشوری طلا و جواهر گرفته‌اند یا اصولا هیچ مجوز فعالیتی ندارند احتمالا از ۲۰۰ واحد هم بیشتر است. به گفته او در خیابان فردوسی از هر ۱۰ واحد فعال بیش از نصف آنها فاقد مجوز از بانک مرکزی هستند. یکی از قدیمی‌های بازار هم می‌گفت: در سال‌های گذشته صراف‌ها زیرمجموعه اتحادیه طلا و جواهر محسوب می‌شدند و این اتحادیه در کنار اعطای مجوز فروش سکه به متقاضیان جواز فروش ارز هم می‌دادند اما این مجوزها به تایید بانک مرکزی نرسیده بود. او تاکید می‌کرد: براساس مذاکرات بانک مرکزی با این اتحادیه که با حضور نماینده نیروی انتظامی صورت گرفت، مقرر شد ظرف دو ماه مجوزهایی که به تایید بانک مرکزی نرسیده، باطل شود اما با محقق نشدن این توافق بانک مرکزی و رییس‌کل آن وارد عمل شده و با توجه با فهرست بلند بالایی که از این صراف‌ها دارد، تعطیل کسب و کار آنها را آغاز کرده است. به گفته این صراف کهنه‌کار، همزمانی این برخورد با افزایش دوباره قیمت‌ها برای بسیاری از اهالی بازار پرسش‌هایی را مطرح کرده است. به هر حال، دیروز در بازار ارز هم خریداران و هم مشتری‌ها کماکان سردرگم و نگران به نظر می‌رسیدند و کسی به درستی نمی‌دانست که می‌تواند برای خرید دل به دریا بزند یا  منتظر فرارسیدن فصل فروش باقی بماند. کارمند بازنشسته‌ای که دیروز در مقابل صرافی‌های فردوسی سرگردان بود گفت: پس‌اندازم را دلار خریدم آن‌هم به قیمت‌هزار و ۶۰۰ تومان اما امروز نمی‌توانم تصمیم بگیرم که منتظر گرانی بمانم یا قبل از اینکه سرمایه‌گذاری سال گذشته تبدیل به زیان خالص شود دلار‌ها را بفروشم. عکاسی هم که دوربین به دوش در خیابان قیمت دلار می‌پرسید، معتقد بود: امکان پیش‌بینی برای کسانی که اطلاعات نهانی از تصمیمات آتی بازار ندارند، عملا وجود ندارد. او می‌گفت: مدتی است که برای خرید یک دوربین جدید وارداتی منتظر ارزان شدن قیمت دلار است تا شاید قیمت‌ها کمی فروکش کند اما تصمیم‌گیری در مورد اینکه کف قیمت دلار چه عددی است، دشوارتر از هر زمان دیگری است. به گفته این عکاس، صراف‌ها در جواب سوال‌های متعددش در مورد روند قیمت‌ها در روزهای آینده می‌گویند هیچ چیز مشخص نیست اما دست‌کم در روزهای آینده نرخ‌ها تب و تاب زیادی را تجربه نخواهند کرد.
قیمت‌ها را دستکاری می‌کنند  
در بازار سکه هم دیروز همزمان با افت قیمت‌های جهانی و البته نوسان ارزش دلار، نرخ‌ها کمی تعدیل شد البته این افت بعد از رشدهای شدید روزهای دوشنبه و سه‌شنبه بود. در روز چهارشنبه هر سکه بهار آزادی طرح قدیم تا ۶۳۷‌هزار تومان عقب‌نشینی کرد و نوع جدید آن هم ۶۲۷‌هزار تومان فروش می‌رفت. البته از نظر وزیر اقتصاد این فراز و فرود ارزش سکه، ناشی از دستکاری قیمت‌هاست. شمس‌الدین حسینی، وزیر امور اقتصادی و دارایی در واکنش به نوسانات قیمت سکه طی چند روز اخیر گفت: برخی‌ها، بازار آزاد را دستکاری می‌کنند؛ از این رو افراد باید مراقب باشند. او با اشاره به دلایل‌گران شدن قیمت سکه با وجود افت قیمت جهانی طلا تاکید کرد: سیاست بانک مرکزی در جهت کاهش نرخ سکه و ارز در بازار آزاد است. وزیر امور اقتصادی و دارایی با یادآوری اینکه طی چند ماه گذشته بازار ارز و سکه در نوسان بوده است، گفت: خوشبختانه طی ماه‌های اخیر، شاهد آرامش نسبی در این بازار بوده‌ایم. حسینی خاطرنشان کرد که در مجموع جهت‌گیری قیمت‌ها به سمت کاهش است. وی با بیان اینکه شرایط بازارهای مختلف به هم ارتباط دارد، گفت: موضوعی که ما همچنان بر آن تاکید داریم و به تجربه هم صحت آن ثابت شده، این است که با تامین کالا و خدمات اساسی با استفاده از ارز مرجع با نرخ 1226 تومان، هم نوسانات را به حداقل برسانیم و هم سیاست کاهش نرخ بازار آزاد ارز را پیگیری کنیم. خبر دیگر از بازار سکه هم اینکه در بازار رسمی و برای خریدارهای سکه‌های بانکی تحویل اوراق گواهی سپرده به جای سکه برای بار دوم و این بار تا ششم خرداد تمدید شد. بانک مرکزی در اطلاعیه جدید خود اعلام کرد به دلیل استقبال از دریافت اوراق گواهی سپرده به جای سکه، مهلت دریافت آن را تا ششم خرداد تمدید کرد. این بانک تاکید کرد: با توجه به استقبال قابل توجه از طرح جایگزین اوراق گواهی سپرده مدت‌دار ویژه سرمایه‌گذاری (عام) بانک ملی ایران با مبلغ پرداختی جهت پیش‌خرید سکه طلا و به منظور فراهم کردن فرصت مجدد برای افرادی که مایل به استفاده از این ابزار بوده و تاکنون موفق به انجام آن نشده‌اند، مدت عرضه اوراق مذکور تا پایان وقت اداری روز شنبه ششم خرداد تمدید شد.
(شرق)

+   مریم فرجی ; ۱٠:٠٧ ‎ق.ظ ; پنجشنبه ٢۸ اردیبهشت ۱۳٩۱

design by macromediax ; Powered by PersianBlog.ir