توضیحات شبانه وزیر اقتصاد در رابطه با زمان اجرای فاز دوم هدفمند شدن یارانه ها/ ح

درست یکصد و چهار ده روز پس از اینکه سید شمس الدین حسینی، وزیر اقتصاد و امور دارایی در گفت و گوی ویژه خبری حضور پیدا کرد تا در رابطه با پشت پرده آشفتگی بازار سکه و ارز توضیح دهد، او بار دیگر به جام جم رفت تا در همین برنامه تلویزیونی حاضر شود و درباره موضوعاتی از قبیل برنامه های سال تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی وجزئیات آغاز فاز دوم هدفمندی یارانه ها با مردم صحبت کند.
وزیر اقتصاد که بار سخنگویی اقتصادی دولت را نیز به دوش می کشد آخرین باری که در برنامه گفت و گوی ویژه خبری شبکه دوم سیما حاضر شد، مصادف با روزهایی بود که قیمت سکه و ارز بی محابا در بازار پرواز می کردند. حسینی این بار در شرایطی قدم در صدا و سیما گذاشته بود که دیگر نوسان های قیمتی ارز و سکه خبری فاقد ارزش خبری « شگفتی » است و به نوعی مردم این روزها با آن کنار آمده اند.
وزیر اقتصاد این بار به بحث پیش نیاز های سال تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی پرداخت و از مردم درخواست کرد که توصیه ها را جدی بگیرند، به بازارهای سفته بازی برای سرمایه گذاری چندان اعتمادی نکنند و پول های خود را در بازارهای مطمئن سرمایه گذاری کنند.
حسینی که گویا از موضع دلسوزانه در ابن رابطه صحبت می کرد گفت: « چیزی که می خواهم تاکید کنم این است که مردم وارد بازارها یی که سفته بازی در آن وجود دارد، نشوند. سال گذشته اعلام کردیم که در بازار سکه و ارز حباب وجود دارد و الان هم می گوییم این حباب هست. »
او حتی در این رابطه مثالی تلخ را نیز برای مردم مطرح کرد تا شاید درسی باشد که آنان از حضور در بازار های سفته بازی پرهیز کنند: « افرادی را می شناسم که سکه را به قیمت 900 هزار تومان خریداری کردند اما در حال حاضر به قیمت 650 هزار تومان هم به سختی در بازار آن را به فروش می رسانند. »
گویا بیشترین حجم سوال از وزیر اقتصاد به اجرای فاز دوم هدفمند شدن یارانه ها گره خورده بود به طوریکه مجری برنامه نیز آن را مطرح کرد و حسینی را در مقابل این پرسش قرار داد که فاز دوم قانون هدفمند شدن یارانه ها چه زمانی اجرا خواهد شد؟
وزیر اقتصاد با لبخندی به استقبال پاسخ این پرسش به زعم او جالب رفت و گفت: « جالب است. وقتی قرار بر این است که هدفمندی یارانه ها را آغاز کنیم برخی می گویند شرایط محیا نیست و مقداری زمان را به عقب بیاندازیم. زمانی هم که از اجرای آن خبری نیست مدام پرسش می شود که چرا هدفمند شدن یارانه ها اجرا نمی شود. »
او در ادامه توضیحات خود از اجرای فاز دوم قانون هدفمند شدن یارانه ها گفت: « هدفمند کردن یارانه ها یک قانون مفید است که به عنوان یک تجربه مثبت بشری به ثبت رسیده و اثرهای مثبت خود را نشان داده است. مصمم هستیم این قانون را به سرانجام برسانیم. »
وزیر اقتصاد حافظه تاریخی مردم ایران در رابطه با اجرای فاز نخست هدفمند شدن یارانه ها را از بایگانی بیرون کشید و گفت: « سال 89 گفتیم و امروز هم داریم می گوییم که مردم امین ما هستند. ما در هر بخشی از اجرای این قانون اطلاع رسان خواهیم کرد و با در نظر گرفتن جمیع شرایط بهترین زمان را برای اجرای فاز دوم قانون هدفمند شدن یارانه ها انتخاب خواهیم کرد. »
حسینی زمان دقیق اجرای فاز دوم هدفمند شدن یارانه ها را عنوان نکرد اما گفت: « فعلا تصمیم خاصی برای اینکه فاز دوم قانون هدفمند شدن یارانه ها اجرا شود گرفته نشده است اما زمانیکه بخواهد اجرا شود یا خود رییس جمهوری یا فردی که ایشان تعیین خواهند کرد، زمان اجرای فاز دوم هدفمند شدن یارانه ها را اعلام می کند. »

/ 0 نظر / 9 بازدید