اظهارات لاریجانی شیخ​نشین‌های خلیج فارس را خشمگین کرد

 گزارش عصر ایران به نقل از روزنامه اماراتی البیان، سفرای 6 کشور عضو شورای همکاری خلیج فارس یعنی عربستان، بحرین، قطر، امارات، کویت و عمان در این یادداشت اعتراض آمیز با انتقاد از اظهارات علی لاریجانی و حسینعلی شهریاری (نماینده مجلس) از دولت ایران خواسته اند از تکرار این گونه سخنان جلوگیری شود.

این یادداشت اعتراض آمیز تسلیم بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد و سفیر جمهوری آذریایجان در سازمان ملل متحد به عنوان رئیس دوره ای شورای امنیت شد.
شهریاری نماینده مردم زاهدان در مجلس در روز دوشنبه هفته گذشته در واکنش به موضوع برقراری اتحاد میان عربستان و بحرین گفته بود: بحرین پیش از این استان چهاردهم ایران بوده و اگر قرار است اتفاقی در بحرین رخ دهد، بحرین حق ایران است نه عربستان. اگر قرار است این کشور واگذار شود باید به جمهوری اسلامی ایران واگذار شود. بنابراین از سیاستمداران و مسئولان سیاست خارجی استدعا دارم تا در این زمینه پیگیری کرده و اقدام جدی را داشته باشند.
لاریجانی هم در پاسخ به این تذکر گفته بود:‌ تذکر شما بجاست، اما بحرین لقمه‌ای نیست که به سادگی از حلقوم کسی فارغ شود،‌ در واقع این اقدام نوعی بحران‌سازی در منطقه است.
در این یادداشت اعتراض آمیز ادعا شده است که اظهارات شماری از مقامات ایران به معنی دخالت گسترده در امور داخلی کشورهای جنوب خلیج فارس، کم اهمیت دانستن تلاش های این کشورها برای تقویت همکاری میان آنها و ابراز تردید در حاکمیت است.
/ 0 نظر / 7 بازدید