متوسط بهای برق ‌خانگی 52 تومان

در حال حاضر متوسط قیمت برق مشترکان بخش خانگی کشور در مجموع چهار اقلیم حدود 43 تومان است که در صورت موافقت نهایی ستاد هدفمندی و افزایش 20‌درصدی قیمت برق، متوسط بهای این حامل انرژی به حدود 52 تومان افزایش می‌یابد. از سوی دیگر مطالعات انجام گرفته در سطح معاونت برق و انرژِی وزارت نیرو حاکی از آن است که هم‌اکنون قیمت تمام شده هر کیلووات ساعت برق در کشور حدود 130 تومان است که حتی در صورت افزایش 20‌درصدی قیمت برق، دولت حدود 30‌درصد قیمت تمام شده هر کیلووات ساعت این حامل انرژی را از مشترکان دریافت می‌کند. وزارت نیرو پیشتر بسته پیشنهادی افزایش قیمت برق را در قالب پنج سناریوی مختلف قیمتی به دولت ارایه کرده بود. براساس این بسته پیشنهادی تاکنون پنج سناریوی افزایش 20، 40، 60، 80 و صد‌درصدی افزایش قیمت برق تعریف شده است اما هنوز هیچ‌گونه بحث جدی برای افزایش قیمت برق در سطح کلان دولت نهایی نشده است. مجید نامجو وزیر نیرو هم پیشتر در جمع خبرنگاران، گفته بود: هرگونه تغییر قیمت آب و برق باید با نظر ستاد هدفمندی یارانه‌ها انجام شود و هم‌اکنون نیز منتظر ابلاغ مصوبه ستاد هدفمندی یارانه‌ها هستیم.
قبض‌های گرانی آب می‌آید
همچنین با تصمیم قطعی دولت برای افزایش قیمت آب در فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها و اعلام مقامات وزارت نیرو، قیمت آب در بخش خانگی به‌زودی افزایش یافته و در صورت اجرای سناریوی 20درصدی، قیمت هر مترمکعب آب در بخش خانگی از 250 به 300 تومان خواهد رسید. به گزارش مهر، پس از اجرای فاز اول هدفمندی یارانه‌ها در سال گذشته و زمینه‌سازی دولت برای ورود به مرحله دوم این طرح، مباحث و اظهارات مختلفی در مورد افزایش یا عدم افزایش قیمت آب در فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها مطرح شده است. بر پایه این گزارش، پس از بررسی‌های مختلف روی قیمت‌های آب در فاز اول هدفمندی یارانه‌ها؛ متوسط قیمت آب شرب در بخش خانگی 2500 ریال تعیین شد و از یک‌سال پیش تاکنون نیز اجرا می‌شود. با این حال، قیمتی که قبل از اجرای فازاول هدفمندی یارانه‌ها از مردم دریافت می‌شد، 1125 ریال بوده است. همچنین در بخش غیرخانگی نیز بسته به نوع مصارف صنعتی، تجاری یا مراکز آموزش، عمومی، دولتی و مصارف آزاد، قیمت‌های متنوعی در نظر گرفته شد. به صورت کلی میانگین قیمت فروش آب در بخش خانگی و غیرخانگی قبل از اجرای قانون، 1385 ریال بود که بعد از اجرای فاز اول هدفمندی به 2885 ریال افزایش یافت. برای مصارف خانگی در فاز اول هدفمند کردن یارانه‌ها 10 پله مصرف مشخص و از صفر تا 50 مترمکعب پیش‌بینی شد که البته برای بیش از 50 مترمکعب نیز پیش‌بینی‌هایی صورت گرفت. به صورت کلی متوسط قیمت هر مترمکعب آب شرب برای کل کشور در منازل مسکونی در قالب فاز اول هدفمندی یارانه‌ها 2500 ریال و برای بخش صنعت 4120 ریال تعیین شد.
ارسال 4 سناریو به ستاد هدفمندی
آب روستایی در بخش خانگی نیز در فاز اول 950 ریال و بخش غیرخانگی 4000 ریال تعیین و از سوی دولت برای اجرا ابلاغ شد. با این حال در بخش قیمت فاضلاب نیز تغییری ایجاد نشد. با این حال مقامات وزارت نیرو در زمان آغاز اجرای فازاول هدفمندی یارانه‌ها اعلام کردند که قیمت آب بیش از 85‌درصد شهروندان بیشتر از سه‌هزار تومان افزایش نخواهد داشت. پیش‌تر مقامات ستاد هدفمندی یارانه‌ها اعلام کرده بودند که افزایش قیمت آب در فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها به پیشنهاد مسوولان وزارت نیرو بررسی خواهد شد. مجید نامجو، وزیر نیرو نیز قبل از این به مهر اعلام کرده بود که افزایش قیمت آب در فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها را با چهار سناریو به ستاد هدفمندی یارانه‌ها تحویل داده‌اند و مصوبه این ستاد برای وزارت نیرو، برنامه جدید خواهد بود که به اجرا گذاشته می‌شود. وزیر نیرو محتمل‌ترین سناریوی افزایش قیمت آب در فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها را 20‌درصد اعلام کرد و اظهار داشت: با این حال تصمیم‌گیرنده نهایی ستاد هدفمندی یارانه‌ها خواهد بود. البته وی اظهارنظر قطعی رییس‌جمهور درباره ورود آب به سبد اصلاح قیمت فازدوم هدفمندی را نیز تعیین‌کننده دانسته بود. مقامات وزارت نیرو یکی از دلایل طرح پیشنهاد این وزارتخانه به ستاد هدفمندی یارانه‌ها برای افزایش قیمت آب در فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها را تثبیت قیمت‌ها و ضرر و زیان شرکت‌های آبی اعلام کرده‌اند. محمدرضا عطارزاده با اعلام اینکه برای اصلاح قیمت‌های آب در فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها، منتظر اظهارنظر و مصوبه ستاد هدفمندی یارانه‌ها هستیم، گفت: پس از ابلاغ مصوبه جدید ستاد، اصلاح قیمت جدید انجام می‌شود.

/ 0 نظر / 5 بازدید